Skip to main content
 

Debatt: – Ta ansvar – norsk arbeidsliv er ikke til salgs

13. juni 2025

I et debattinnlegg skriver Kamzy Gunaratnam (bildet) og Truls Vasvik, stortingsrepresentanter for Arbeiderpartiet at det er på tide at Foodora og Wolt tar fullt ansvar for arbeidstakerne sine.

Gunaratnam og Vasvik trekker frem at Arbeiderpartiet har tydeliggjort skillet mellom arbeidstakere og selvstendige oppdragstakere, og at fra 1. januar 2024 gjelder innstrammingen om at de som stiller sin arbeidskraft til disposisjon under andres styring og kontroll, skal regnes som arbeidstaker.

Videre stiller de spørsmål ved at Venstre «kaller inn Foodora og Wolt på teppet», da de mener partiet systematisk har stemt imot de endringene som gir budene trygghet i arbeidslivet.

– Det holder ikke å kalle inn til møter og ha medieutspill hvis man ikke er villig til å stå opp for et anstendig arbeidsliv. Plattformøkonomien har nok kommet for å bli, men det må skje på norske arbeidsvilkår, skriver de to.

Nyhet