Søk blant flere tusen nyheter fordelt på ulike kategorier.
Du kan også søke på nyheter innen ulike kategorier.
Fra dato:
Til dato:
Krav om tariffavtale hos virksomheter som skal ansette tredjelandsborgere. Begrense kjeden av underleverandører til kun ett ledd i risiko-bransjene bygg, transport og renhold. Obligatorisk opplæring i den danske modellen. Dette er forslag fra danske Enhedslisten for å få slutt på grov utnyttelse av utenlandske arbeidstakere.
Fagforeningen jubler over at det skal ansettes 23 nye inspektører.
– Det er så motiverende å se at det nytter. At politikerne hører på oss, sier Trine Elise Hammer, leder av Norsk Tjenestemannslag (NTL) i Arbeidstilsynet.
I 2025 gjennomførte Arbeidstilsynet 14 380 tilsyn. Det er rundt 1 300 flere enn året før, og en økning på 24 prosent siden 2021.
Den daglige lederen og styrelederen for transportselskapet Vlantana Norge er allerede dømt til å tilbakebetale 13,4 millioner kroner til 52 sjåfører i en dom fra 2023.
A-krimsenteret advarer mot oppsøkende håndverkere. Politiet i Stavanger opplyser at perioden for økt aktivitet fra useriøse håndverkere er her. Like før helga kom første tips fra Stavanger inn.
Et byggefirma i Skåne er dømt i Malmö tingrett for menneskehandel. Firmaet utnyttet tre polske arbeidere, som ble tvunget til å jobbe seks dager i uken uten rimelig kompensasjon.
– Smartere kontroll og forebygging er helt avgjørende. Nå må vi gjøre det mye vanskeligere å begå arbeidslivskriminalitet, sier daglig leder Lars Mamen på årskonferansen til Fair Play Bygg Oslo og omegn.
Regjeringa, partane i arbeidslivet og aktørane i jordbruks- og gartnerinæringa samlar seg til felles innsats for seriøse og trygge arbeidsplassar gjennom eit nytt treparts bransjeprogram. Samarbeidet skal fremje eit godt arbeidsmiljø og bekjempe sosial dumping og a-krim. Ei sentral utfordring gjeld arbeidsforhold og innkvartering for sesongarbeidarar.
– Skal Norge lykkes, må kapasitet, kompetanse og seriøsitet i det utførende håndverksleddet bevares og styrkes, ikke bygges ned, skriver Bygghåndverk Norge i en pressemelding. De har oversendt sitt samlede innspill til regjeringens første budsjettkonferanse for statsbudsjettet 2027.
Erik Charbellet har jobbet som prosjektleder i Fair Play i Møre og Romsdal i knappe to måneder nå. Jobben er å avsløre og bekjempe arbeidslivskriminalitet og andre lovbrudd. Tipsene om snusk i arbeidslivet har allerede begynt å renne inn.
Østfoldmodellen skal sikre tydelige krav til arbeidsforhold, kvalitet og kontroll i bygge- og anleggskontrakter. Modellen – som skal motvirke sosial dumping – ble i går ved vedtatt av fylkestinget.
Denne uken avdekket A-krimsenteret og vegvesenet flere regelbrudd hos aktører som driver med nordlysturisme. De varsler også økt kontrollvirksomhet. Målet er å luke ut useriøse aktører i bransjen.