I fjor var mer enn hvert tredje tilsyn som Arbeidstilsynet gjennomførte, i bygg og anlegg. Også i 2025 vil bransjen få mange tilsyn, og i år vil det føres særlig tilsyn med dette:
- Forebygging av kreft og kjemisk eksponering
- Forebygging av muskel- og skjelettplager
- Arbeidsvilkår
- Arbeidstilsynet vil også kontrollere lønns- og arbeidsvilkår i byggebransjen i 2025. Virksomheter som utnytter og utsetter arbeidstakere for fare ved å gi dem uakseptable lønns- og arbeidsvilkår, bidrar til uheldig konkurransevridning som igjen undergraver arbeidsvilkårene for enda flere arbeidstakere.
- Arbeidstilsynet vil særlig prioritere tilsyn med arbeidsvilkår i virksomheter med mange unge arbeidstakere og utenlandske arbeidstakere.
- Bekjemping av arbeidslivskriminalitet
- Arbeidstilsynet, Nav, politiet og Skatteetaten skal gjennom tverretatlig samarbeid forebygge og bekjempe arbeidslivskriminalitet. Sammen bygger etatene felles kunnskap for å beslutte hvor innsatsen skal rettes.
Streng reaksjonsbruk
– De øvre grensene for overtredelsesgebyr er hevet, og ved alvorlige lovbrudd kan virksomhetene forvente at vi reagerer strengt. Ved gjentatte regelverksbrudd skal vi alltid vurdere overtredelsesgebyr, sier direktør Ingvill Kvernmo i Arbeidstilsynet.
Ved grov arbeidslivskriminalitet og lovovertredelser hvor overtredelsesgebyr ikke vil ha tilstrekkelig effekt som sanksjon, skal Arbeidstilsynet melde forholdet til politiet.
Arbeidstilsynet presenterte planene for tilsyn i bransjen i år og i årene som kommer i webinaret Tilsyn i bygg og anlegg – erfaringer fra 2024 og prioriteringer for 2025.