Søk blant flere tusen nyheter fordelt på ulike kategorier.
Du kan også søke på nyheter innen ulike kategorier.
Fra dato:
Til dato:
1. januar 2025 ble kodelista for variabelen ansettelsesform utvidet med kodene «fast ansatt og utleid», «midlertid ansatt og utleid» og «midlertidig ansatt som tilkallingsvikar». Statistisk sentralbyrå (SSB) har undersøkt datakvaliteten, og vuderingen er det er en betydelig underrapportering av de nye kodene. Dette gjelder særlig de to utleid-kodene.
Antallet ukrainere i jobb i Norge fortsetter å øke. Nye tall fra SSB viser at nærmere 27 000 ukrainere som kom etter fullskala invasjonen nå er sysselsatt, en tydelig vekst fra 2024.
– Det er svært positivt at stadig flere ukrainere kommer i jobb. Krigen i Ukraina pågår fortsatt, og Norge stiller opp her hjemme og i Ukraina, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.
Utenlandsk arbeidskraft som forlater Norge slår ikke ut i norske ledighetstall:
– Bak pene tall skjuler det seg en realitet som i stadig mindre grad blir omtalt, men som merkes brutalt av dem som står midt i den: Byggebransjen er i ferd med å tømmes for arbeidskraft, skriver Rune Deglum, styreleder, Lindehus AS og advokat & partner, Advokatfirmaet Hartz & Co AS.
Fafo Østforum avsluttet seminaråret med ferske arbeidsinnvandringstall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Det var lansering av en ny Fafo-rapport om arbeidsinnvandrere som bor og jobber i Norge over lengre tid med d-nummer.
Befolkninga auka med 11 400 i 3. kvartal 2025
– Etter ein topp i 2022 grunna Russlands krig i Ukraina, har innvandringa sokke att. Ukrainske statsborgarar var likevel den største innflyttargruppa i 3. kvartal, seier seier seniorrådgjevar Magnus Haug i SSB.
Én av 20 som mottar alderspensjon fra Nav, bor utenfor Norge. Særlig i Polen har antallet økt kraftig.
Antallet søknader om godkjenning av utenlandsk utdanning øker kraftig. Tall fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) viser at det kom inn over 15 000 søknader i 2024.
Etter store svingninger under og etter pandemien ser arbeidsmarkedet for utenlandske pendlere ut til å ha stabilisert seg. I september hadde denne gruppen om lag 88.000 jobber i Norge, viser tall fra SSB.
Nye tall fra SSB viser at nesten 60 prosent av ukrainske flyktninger var i arbeid etter endt introduksjonsprogram. Det er en økning fra året før, og nå er rekordmange ukrainere i arbeid. – Arbeid er nøkkelen til god integrering. Det gjør mennesker i stand til å ta vare på seg selv, som er bra for den enkelte og samfunnet, sier arbeids og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.
Tal frå SSB viser at 41 prosent av ukrainarane i alderen 20-66 år, og som har kome til Noreg etter Russland sin fullskalainvasjon, var i jobb i juli. Sysselsettingsandelen har auka mykje det siste året. På same tid i fjor, var 27 prosent av dei ukrainske fordrivne i jobb. Nesten 8 000 fleire har kome i jobb sidan den tid.
Befolkninga auka framleis, men veksten bremsa opp i takt med at færre ukrainske statsborgarar flytta til Noreg. Folkeveksten vart dermed lågare enn på same tid dei siste åra, mykje grunna at færre ukrainarar kom til landet. Det viser tal frå Statistisk sentralbyrå (SSB).
51 200 ikke-nordiske statsborgere innvandret til Norge av ulike grunner i 2024. Dette er en klar nedgang sammenlignet med de to foregående årene. Den lavere innvandringen skyldes først og fremst færre ukrainske flyktninger, men også færre som innvandret på grunn av arbeid eller av familiære årsaker.