Skip to main content
 

Julehilsen fra Fafo Østforum

23. desember 2025

Fafo Østforum ønsker deltakere, seere og lesere en riktig god jul og et godt nytt år!

Vi tar nå juleferie fra nyhetsoppdateringen, og ønsker alle nåværende og nye lesere velkommen til å følge nyhetstjenesten i 2025.

Gikk du glipp av et av årets seminarer? Klikk på seminartittel nedenfor, så kommer du til side med program, nedlastbare presentasjoner og opptak fra sendingen.

byggebransje hjelm utsnitt2 COLOURBOX61837653Målet med de nye innleiereglene er å få færre innleide arbeidstakere og flere faste ansatte. 23. januar, under årets første seminar, Hvordan virker de nye innleiereglene i bygg? rettet vi søkelyset mot hvordan det nye regelverket fungerer så langt med presentasjon av Fafo-notatet Virkninger av innstramninger i innleieregelverket. Delrapportering desember 2024

varebil sjaafoer 1 1 COLOURBOX660539715. mars holdt vi et webinar med tittelen Bedre vilkår på vei og til sjøs? Få bransjer er mer internasjonalisert enn transport. Det gjør kampen for gode arbeidsvilkår og rettferdig konkurranse spesielt krevende. Webinaret tok for seg nye reguleringer for varebiler og spørsmålet om allmenngjøring av lønn i norske farvann.

leveranse digital arbeid plattform COLOURBOX4355325819. juni arrangerte vi seminaret Arbeidsinnvandrere på digitale plattformer. Flere av bransjene som digitale plattformer har fått fotfeste i, preges av en høy andel arbeidsinnvandrere og flyktninger. På seminaret så vi nærmere på arbeidshverdagen og vilkårene for de som leverer mat for Wolt og Foodora, og kjører drosje for Uber og Bolt.

norge kart folk COLOURBOX28089123Tittelen for årets fjerde seminar, 5. november, var Arbeid = integrering? 2022 konkluderte Arbeidsinnvandrerutvalget med behov for bedre integrering av arbeidsinnvandrere i Norge, der norskopplæring var ett av de viktigste tiltakene. Etter tre år har likevel lite skjedd. På seminaret spurte vi om hvilke tiltak er blitt gjennomført, og hvilke behov som består.

statistikkFafo Østforum avsluttet seminaråret med med Arbeidsinnvandring – statistikk og d-nummer. Her fikk vi ferske arbeidsinnvandringstall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) og lansering av den nye Fafo-rapporten Kartlegging av innvandrere med d-nummer og langvarig tilknytning til Norge.

 

Julehilsen fra Fafo Østforum

23. desember 2025
Nyhet

Relaterte nyheter

Mer om tema