Skip to main content
 

Tregere kontraheringsprosesser med utenlandskeide rederier

25. mars 2025

Gunnar Arnold Nordbø, daglig leder for det familieeide verftet Vaagland Båtbyggeri tror lokalt eierskap og nærhet til markedet gir raskere beslutninger, men opplever at det er utfordrende å få tak i nok arbeidskraft.

For tiden er det ingen nybygg ved verftet. De har ombygging på kai og dokkinger, og er fylt opp frem til påske. Likevel er de opptatt av å hanke inn nybyggkontrakter. Slike prosesser er mer tidkrevende enn dokkinger og serviceoppdrag.

Nordbø opplever at det er interesse i markedet, men at beslutningene tar lang tid. Særlig hos rederiene som har skiftet til utenlandsk eierskap.

Han tror en viktig forklaring på at ting tar lenger tid med utenlandske eiere, er nærheten til markedet. Selv ønsker han at selskapet skal kjøpe mest mulig nært, men det har vært krevende å få tak i nok arbeidskraft.

I forrige uke var Nordbø i Polen. Han var på en besøksrunde hos ulike skrogverft.

– De sliter jo også med å få tak i folk. Et av de verftene vi var på i går hentet folk fra India og Bangladesh, opplyser Nordbø. Han forteller at de rett og slett ikke får tak i nok platearbeidere og sveisere.

Nyhet