Skip to main content
 

Arbeidstilsynet kontrollerer lønns- og arbeidsvilkår i renholdsbransjen

29. april 2025

– Vi har en særlig innsats mot renholdbransjen fordi ansatte i denne bransjen er særlig utsatte for utnyttelse i arbeidslivet. Det er mange ansatte med utenlandsk bakgrunn, få krav til formell kompetanse, mye fysisk belastende arbeid og ofte ubekvemme arbeidstider, sier Torgeir Moholt avdelingsdirektør i Arbeidstilsynet.

Renholdsbransjen er en allmenngjort bransje. Det betyr at ansatte i renholdsvirksomheter har krav på minstelønn. Arbeidstilsynet har gjennomført over 500 tilsyn med lønns- og arbeidsvilkår i renholdsvirksomheter de siste to årene. Det er i hovedsak blitt kontrollert om arbeidstakere har lovlige arbeidsavtaler, arbeidstid, lønn og andre godtgjørelser. Det er også hovedfokuset denne gangen.

De vanligste bruddene som er avdekket er manglende HMS-kort, ufullstendig registrering av arbeidstid og mangelfulle arbeidsavtaler.

– I tilsynene de siste årene avdekket vi i 36 prosent av tilsynene at virksomhetene ikke hadde god nok oversikt over arbeidstiden til sine ansatte. Det er alt for høyt og renholdsvirksomheter må få bedre kontroll over arbeidstiden til sine ansatte, sier Moholt.

– Det er viktig for å kunne sikre at rett lønn blir utbetalt og at arbeidstakerne ikke jobber mer enn det som er lov.

Nyhet